OurStories.cz ~ naše povídky - Povídky » Na pokračování » Květoslav Dobromysl Stehýnko (3. kapitola: Holub Polub a přelétavý koberec, 1. část)Květoslav se vydává na trh, neboť ten poslední nestihl. Hodlá si zakoupit poštovního holuba a náhodou narazí na rodinku létajících koberců!

Minulý trh Květoslav nestihl, neboť byl povolán na hrad krále Pravoslava Pravého, aby pomohl princezně Růžence uspět na soutěži krásy. A tak se na následující trh čaroděj vydal s tím, že tentokrát ho určitě nic nevyruší a že své základní potraviny a čarodějnické potřeby doplní, i kdyby ho samotní čerti žádali o pomoc.

Další teplý den slibovalo žluťoučké slunce, které se právě usazovalo na nebi. Poslední dny byly velmi horké, ale Květoslav miloval léto a teplo s ním spojené. Nesnášel zimu a cestování v ní absolvoval jen za vysokohorské přirážkové odměny. Doslova nenáviděl drkotání zubů a mnoho vrstev, které na sobě musel mít. Samozřejmě jako čaroděj si mohl cestování výrazně ulehčit, ale plýtvat kouzly na všechny okolnosti s tím spojené se mu příliš nechtělo.

V první řadě totiž musíte zajistit zvíře, na kterém cestujete. Také mu nesmí být příliš velká zima, i když jej samozřejmě chrání srst, ale pokud je přeci jen veliká zima, tak se ani živému dopravnímu prostředku necestuje snáze. K tomu si musí správný cestovatel přičíst brodění se sněhem, někdy kupami sněhu, a najednou je cestování v zimě velmi nepříjemná záležitost. Už mnohokrát Květoslav uvažoval, že si pořídí draka, ostatně sám jeho pořízení králi Pravoslavovi doporučoval, ale takový drak je nákladná záležitost. Jistě, přesvědčoval krále, že to království tolik stát nebude, nicméně je nutné si uvědomit rozdíl mezi královstvím a jednou osobou. Tak předně království má na svém hradě spousty prostor kam draka umístit. Květoslav žije uprostřed lesa, takže aby měl drak pohodlí, muselo by se silně kácet a dřevorubci dneska nejsou levní. Problémy s ochránci přírody z organizace Ekolist, kteří se přivazují ke stromům a brání pokácení každé jedle, jsou dalším z problémů, které by musel Květoslav řešit, aby uvolnil místo obřímu drakovi.

Zrovna nedávno chtěl zdejší král Hlupoň vykácet mýtinu, kde chtěl zbudovat pánské zábavní centrum a právě „ekolisťáci“ mu působili v této snaze nemalé problémy. Kromě již zmíněného přivazování ke stromům jedna mrštná dívka vylezla do koruny a odmítala slézt. Tito ochránci umí být velmi vynalézaví. Jeden mladík se údajně podhrabal pod kořeny smrku a přivázal se k nim. Na jedné straně jim Květoslav rozuměl, na straně druhé mu bylo jasné, že stavitelský boom díky nim upadá.

Ale problémů s draky je mnohem víc. Dále totiž takový drak hodně sežere. A aby si drak lovil zvěř sám, ale skutečně zůstal jen u zvěře a pochopil, že sedláci na polích nejsou jednohubky a čarodějnice na košťatech zase něco jako pečení holuby létající přímo do tlamy, musíte ho pořádně vycvičit a na to je třeba spousta času, kterého se čaroději nedostává.

Létání na drakovi má i své nevýhody, mimo výhod rychlého, bezpečného a překvapivě i pohodlného přepravení na místo určení. Předně je to právě zima. Jakmile se s vámi drak vznese, musíte být velmi teple oblečeni. A pokud nemáte draka řádně vycvičeného, že poslouchá jako beránek, může se vám taky lehce stát, že ho něco zaujme a místo, aby pokračoval v cestě, vydá se honit srny či kance nebo jiná zvířata, protože dle jeho představ mu právě svačinka pobíhá pod jeho ohromným tělem.

Daleko horší věc se stala jinému čaroději. Tuhle historku Květoslav slyšel, když jednou seděl v hospodě. To si takhle jeden čaroděj pořídil draka. Byl to mladík a tihle mladí se rádi honosí moderními věcmi. A v dnešní době je v módě cestovat na drakovi. Ne, není v módě mít pořádné čarodějné vlastnosti a umění. V módě mají tihle mladí právě cestování na draku a chlubení se tím všude, kam přijdou, třeba v hospodě, což Květoslav ze zkušenosti shledával jako velmi nerozvážné. A tak si tenhle mladík pořídil draka, ovšem nevycvičil jej pořádně, a tak se mu stalo, že drak právě přelétal nad Dračími horami a všiml si jedné mladé dračí slečny. K čarodějově smůle se do ní samozřejmě okamžitě zamiloval, no zkrátka láska na první pohled. Takže slétl na vrcholek jedné z hor a začal dračici svádět, a protože jí se drak také líbil, tak ona mu svádění opětovala. Takže zatímco tato již oboustranně zamilovaná dvojice spolu vášnivě cukrovala, čaroděj seděl opodál se založenýma rukama a rozčileně je pozoroval. Marně drakovi spílal a přesvědčoval ho, ale drak odmítal vrcholek hory opustit.

„Přece neopustím svou životní lásku právě ve chvíli, když se to tak slibně rozjíždí. Kruciš, kdybys věděl, jak dlouho já už neměl ženskou,“ zašeptal mu v odpověď.

Kdo se vyzná v dracích ví, že dračí námluvy mohou trvat týdny i měsíce. Dračice jsou velmi odolné a mají rády, když se jim draci dvoří a draci jsou zase v tomhle ohledu velmi vytrvalí. Po třech dnech a třech nocích čaroděj uprosil draka alespoň na to, aby ho snesl z hory dolů a on mohl pokračovat pěšky. Jistě, mohl by ho přimět k poslušnosti kouzly, ale kdyby se pak rozšířilo, že si čaroděj dovolil uplatňovat moc nad drakem, ostatní draci by si takového čaroděje pořádně podali.

Otázkou zůstává, proč se čaroděj neproměnil v nějakého ptáka a neodletěl pryč. Nicméně proměna ve zvíře je věc složitá, a pokud se neudělá správně, proměna může být taky trvalá. Jestliže byl tedy čaroděj nezkušený a mladý, netroufal si.

Jo, jo, právě z těchto všech důvodů Květoslav raději cestoval na koni pěkně po zemi a všechny problémy s drakem oželel. Bylo to sice pomalejší, ale jistější. Kůň si vystačí jen se senem a čaroděj jen s obranným kouzlem.

Tyhle všechny myšlenky běžely čaroději hlavou, když jel pomalu na své drobné kobyle směrem do města na trh. Měl v plánu udělat si zásoby nejen potravin a běžných věcí potřebných do domácnosti, ale také poohlédnout se po něčem speciálním. Sem tam se na takovém trhu objevili potulní prodejci třeba z orientálních zemí, a to se pak daly sehnat zajímavé kousky. Je pravdou, že člověk musel být obezřetný. Jeden Květoslavův kolega si tímto způsobem zakoupil lampu s džinem. Prodejce mu už však neřekl, že džin se objevoval jen někdy a ne po pohlazení lampy a navíc pracoval pouze za rum a syrečky. Jiný čaroděj si prý zase pochvaloval nákup papouška, který mluvil. Pochvaloval si jej ale jen několik málo dní. Papoušek totiž mluvil, to je pravda, ale každé druhé slovo bylo sprosté a všem lidem, které kolem sebe viděl, říkal pravdu, jakou nejspíš nechtěli slyšet.

„Ty jsi opice chlupatá a pod nosem máš knír,“ řekl jedné velmi staré královně a nebýt toho, že majitel papouška byl čaroděj, živý by se z království nedostal.

„Ty máš prdel jak koňský povoz,“ volal na šenkýřku a čaroděj tak zůstal hlady.

A jedné stařeny se zeptal: „Zdá se mi to, nebo si šlapeš po kozách?“

Kam čaroděj přišel, měl jen ostudu.

Květoslav tyhle všechny příhody bral jako možnost poučit se z neštěstí svých kolegů. A tak byl odhodlán si každou kouzelnou věc pořádně prověřit, než za ni zaplatí a odveze si ji domů. A samozřejmě by si rád nakoupil i nějaké ty lektvary. Mohl si je pochopitelně uvařit, ale když byla možnost nákupu, Květoslav to přivítal. Ostatně lektvary nevařil rád. Na to, aby mohl někdo uvařit opravdový čarodějný lektvar, musel být skutečný odborník, pečlivě vážit, odměřovat a nesměl se za žádnou cenu splést, protože jakákoli byť jen drobná chyba mohla mít nedozírné následky. Když se tedy naskytla příležitost lektvary zakoupit, byl čaroděj mnohem raději. Druhou možností pak bylo si kdejaký lektvar objednat u své přítelkyně Hermíny Krasokulové, čarodějnice, která je vařila ráda a dobře. S klidem mohl říct, že na lektvary byla vyhlášená odbornice.

Když Květoslav dorazil do města, na trhu byla už spousta lidí. Farmáři, všemožní kupci a kuchaři, umělci, kováři, ale i nejrůznější hochštapleři, kejklíři. A také děti, které žádaly rodiče, aby jim koupili cukrátka a prodejci měli co dělat, aby uhlídali zboží před zloději.

Květoslav si v tom mumraji vykračoval a hledal především stánek s lektvary. Na konci první řady jej našel. Lektvary prodávala ošklivá babka s jedním zubem, šedivými vlasy a šátkem kolem krku, který už dlouho nebyl praný.

„Zdravíčko, tak co máte v nabídce, babi?“ začal nákupní dialog Květoslav.

Babka si ho nejprve důkladně prohlédla a pak zahuhlala: „Ty seš můj vnuk? Že tě neznám. A z kterýho kolene?“

„Ale já nejsem váš vnuk, já přišel nakoupit nějaký ten lektvar.“

„Tak co mi říkáš babi, synku. Neříkej mi babi, když nejsem tvoje babča. Oč bys měl zájem, chlapče?“

Květoslav se sice ušklíbl nad oslovením, ale neřekl nic. „Já si rád koupím nějaký lektvar, ale nemám konkrétní požadavky. Spíše mi řekněte, co máte.“

Babice se rozhlédla po lahvičkách pečlivě srovnaných do řad a spustila: „Tak tady by byl nápoj lásky. Stačí kapka a osoba miluje toho, na koho se jako první podívá. Nebo se dvojice miluje navzájem, pokud pijí nápoj z jednoho kalichu,“ ukázala babice na lahvičku s červenou tekutinou.

„Jo, ten bych si vzal. Toho není nikdy dost a zrovna nedávno jsem jeden použil. Vezmu si dvě lahvičky.“

Babka přikývla a podala čaroději smluvené zboží, které uschoval do tlumoku.

„Pak tady mám Pravdomluv. Kdo se ho napije, bude vždy odpovídat pravdu na všechny dotazy, které mu položíš, ať už se jedná o cokoli.“

„To se mi taky líbí. Toho taky dvě.“

Když opět uschoval dvě lahvičky s fialovým obsahem, trhovkyně pokračovala.

„Tady by byl jeden Sračkotvor. Myslím, že nemusím blíže vysvětlovat. Jen řeknu, že kromě běžného průjmu…“

„Jistě, já to chápu, nemusíš blíže popisovat,“ přerušil ji Květoslav.

„Počkej, nech mě domluvit. Průjem skončí jen, když dotyčný sní hrst kopřiv. To je má specialita,“ ušklíbla se a jediný zub žlutě zasvítil.

„Takže to neodezní po čase samo?“ podivil se čaroděj.

„Ani náhodou.“

„Pěkné, dvojitá pomsta.“

„Přesně, průjem zmizí, ale huba ho bude pálit ještě týdny. Nicméně nalévat opatrně, jen kapku, nebo ten dotyčný vykadí i svoje střeva.“

Květoslav přikývl a další dvě hnědé tekutiny pečlivě založil. „Ještě něco zajímavého?“

„Dále by tady byly takové specialitky, například Kozotvor.“

„Skoro se bojím zeptat, co to je. Obávám se, že nějaká prasárna.“

„Jak se to vezme. Dokonalá pomsta pro toho, co si to zaslouží. Tomu, kdo se mého lektvaru napije, vyraší na různých místech na těle prsa.“

Květoslav přemýšlel nad užitečností takového nápoje, byl si ale jist, že mnozí by si takovou pomstu zasloužili. „Na jakých?“

„To se nedá s určitostí říct. Každý člověk je jinak vysoký, jeden tlustý, druhý tenký. Někomu se tak prsa vyraší na zadku, hrudi či stehnech a jinému na čele nebo na patách.“

„To je dost bláznivé, ale proč ne. Ten taky. Upřímně nevím, mám-li se ptát dál,“ váhal Květoslav. „Ale než ti dám sumu, kterou si za lektvary řekneš, musím si vyzkoušet, že fungují. Nerad bych kupoval zajíce v pytli.“

„No dovol,“ ohradila se babka uraženě, „nejsem žádná podvodnice.“

„Já ti věřím, ale z různě odposlouchaných historek vím, že je lepší být opatrný.“

„Jak myslíš, ale na kom si účinky mých preparátů hodláš zkoušet? A zapomeň, že na mně,“ kroutila babka divoce ukazováčkem.

Květoslav se rozhlédl. Hledal vhodný objekt. Musel to být pochopitelně někdo, na němž si je mohl vyzkoušet bez výčitek svědomí. Někdo, kdo si to zkrátka zasloužil. A nemusel pátrat nikterak dlouho. Po chvilce hledání zpozoroval kapsáře. A byl to kapsář nadmíru šikovný. Dvě ruce mu stačily k tomu, aby okradl čtyři lidi naráz, kolem kterých právě procházel. A takovéto bezpráví Květoslav rád neměl. Ať byl jakýkoli, tohle se rozhodl trestat.

Luskl prsty a člověk zůstal prkenně stát. Květoslav dlaní naznačoval, jako by si jej přitahoval na laně a muž couval, nohy mu šly samy dozadu. Kroutil hlavou na všechny strany, ale co se děje, tomu nerozuměl.

Když se objevil až před čarodějem, ten ho oběma rukama chytil za ramena a spustil: „Ták a mám tě, ty hajzlíku zlodějská! Teď tě udám drábům a dostaneš třicet ran holí. Možná víc!“

„Ne, proboha svatého, jen to ne. Rány bych vydržel, ale co když mě pověsí.“ Klekl na kolena a spílal ruce.

„Však by sis to zasloužil, ty prase zlodějské! Okrádat obyčejné chudáky.“

„Vždyť já jsem poctivý zloděj, sem tam zlatku na obživu, kus krajíčku na jazýčku nebo špíčku na chuť.“

„A to se neumíš živit poctivě? Nemám čas se s tebou zdržovat, takže mám pro tebe návrh,“ zvolal Květoslav a teprve nyní dovolil pohlédnout muži do své tváře, když ho otočil.

Zloděj přestal fňukat. Čarodějovo oznámení ho zaujalo. Navíc se už lidé kolem začali na dvojici otáčet a rozruch teď lapka, chycený při činu, opravdu nepotřeboval.

„A co by to jako mělo být?“ zeptal se úlisně.

„Na to zapomeň, žádná zlodějna. Tady hodná kouzelná babička prodává lektvary a já potřebuji ověřit jejich účinek,“ vysvětlil čaroděj a založil si ruce.

„Ne, nezabíjej mě, neproměňuj mě v nějaké monstrum, prosím tě, jsem jen chudý zloděj, sem tam nějakou tu zlatku, kus chlebíčku na jazýčku…“ spustil znovu zloděj.

„Tak dost!“ zařval Květoslav. „Kdybych tě chtěl zabít, už bys byl mrtvý. Jsi ochotný se tomuto podrobit, nebo ne?“

Muž vstal a bylo mu jasné, že mu nic jiného nezbývá. Trávit čas ve vězení se mu nechtělo a ten neznámý měl pravdu, kdyby chtěl, už by ho zabil. Ale on evidentně nechce.

„Dobrá, co bych teda měl vychlastat?“

„Žádné chlastání. Vždycky jen kapičku na jazyk, jasné?“

Vytáhl první lahvičku s fialovým obsahem a muž se drobounce napil.

„Takže mi například řekni, proč ses stal zlodějem,“ usmál se Květoslav.

Na rtech muže bylo jasně vidět, že chtěl říct něco úplně jiného, než co nakonec řekl. Tvář se mu zkřivila a vylezlo z něj: „Protože jsem líný jako veš a nechce se mi robit.“

Muž vytřeštil oči a zakryl si pusu.

„Účinky lektvaru jsou sice ověřeny, ale mně se to docela líbí. A co tvému zvolenému povolání říkají páni rodiče?“

Opět chtěl zloděj něco odpovědět a snažil se, seč mohl, šklebil pusu, špulil rty, ale pravdě zabránit nedokázal. „Táta mě ztřískal při první krádeži, máma se za mě stydí a oba mě vydědili.“

„No vidíš a ani to tě nepřimělo stát se poctivým občanem. Poslední otázka, tak nám schválně řekni, kolikrát jsi už byl trestán.“

Tentokrát se zloděj ani nesnažil o něco pokoušet, protáhl oči v sloup a odpověděl: „Dvaatřicetkrát. Desetkrát po dvaceti ranách holí, dvanáctkrát deset ran, pětkrát povinně prospěšné práce ve prospěch obce, třikrát veřejné obnažení na kašně a dvakrát domácí vězení.“

„No prosím, zkušený kriminálník a nepoučitelný. Tobě by se měli ty tresty násobit. No, nic, jdeme dál. Lektvar lásky zkoušet nebudu, ale na Kozotvora se těším. Na, napij se,“ pobídl čaroděj zloděje a ten opět na špičku jazyku dostal kapičku a pak hned lektvar čaroději vrátil. Sotva však kapku polkl, začal se prudce drbat na hlavě. Netrvalo dlouho a na lebce mu vyrašilo ženské ňadro. A další na pravém lokti, na levém stehnu, jedno pokrývalo pravou část tváře.

„Proboha, co mi to tu vyrašilo?“ ječel zloděj a Květoslav se smál, až se za břicho popadal. První lidé se už po nich otáčeli.

„Být tebou, tak jsem zticha, zatím si toho moc lidí nevšimlo.“

„Co to tu všude mám?“ snažil se mluvit zloděj tak nejtišeji, jak to v dané situaci svedl.

„Za to, co jsi prováděl, a jistě ještě budeš provádět lidem, je to pořád málo. Ještě tu mám poslední.“

Po dosavadních zkušenostech do sebe zloděj dostával Sračkotvor jen s největším odporem, neboť už si nebyl jistý ničím. Chvíli se nedělo nic, pak muži zakručelo v břiše a křečovitě sevřel půlky. Viditelně zbledl a na čele se mu objevil pot.

„Sakra, já to už nevydržím.“

„Tak to je blbé. Hodně štěstí. Mimochodem, kdyby tě zajímalo, jak to odezní, tak musíš sníst hrst kopřiv.“

„Sakra, já se poseru tady před těma lidmááááá,“ nabíral zloděj, ale to čaroděje nutilo ještě k větším záchvatům smíchu. A teď si zloděje už opravdu všimli všichni okolo.

„Podívej, táto, on má na hlavě kozy,“ vykřikl kluk a ukázal na zloděje, ale hned dostal od otce jeden výchovný a máma ho zpražila pohledem. „Říká se ňadra, ty kluku jeden nevychovaný.“

„Ale von tam má doopravdy kozy,“ začal se chechtat další mládenec a skupinka okolostojících chlapců s ním. Někteří mu hned také vymysleli přezdívky jako kozoman či kozák. Ostatní si všímali toho, že je má všude na těle. Jenže zloděje nejvíc zajímala jeho velká potřeba. Držel půlky u sebe, seč mohl, ale lektvar byl zkrátka nad jeho síly. Podle zvuku, který jeho tělo vydávalo, bylo jasné, že všechno pustil do kalhot a takhle znetvořený na různé způsoby běžel nejkratší cestou k lesu za smíchu desítek lidí.

„Tak to jsme potrestali jednoho zloděje, lektvary ověřeny,“ prohlásil spokojeně Květoslav. Když si utřel slzy v očích, obrátil se na tvůrkyni těch důmyslných zázraků. „Hele, já si Kozotvor nemůžu vzít. Je sice obrovsky zábavný, ale jsem si jistý, že by jej mnoho lidí považovalo bůhví proč za vulgární, nechutný a někteří zvlášť zapšklí lidé za obscénní. Použití na hradě by se mohlo rovnat taky rozsudku smrti.“

Babice si povzdychla, ale neřekla nic. „Mám toho tady spoustu. Po jednom lektvaru vyraší po těle vředy, jindy zase ještěří kůže nebo šnečí domek na zádech. Vezmeš si něco dalšího?“

„To hlavní mám, takže zaplatím.“

„Dobrá, “ řekla babice a oznámila čaroději cenu.

„Moment, nedala jsi mi účtenku.“

„Účtenku? Trváš na ní?“

„Já ne, ale měla by sis na to dát pozor. Král má všude zvědy, kteří tuto nepozornost trestají pokutami,“ upozornil ji Květoslav.

Babice se rozhlédla kolem, naklonila se k čaroději a zašeptala: „Já si totiž všechny účtenky nechávám, abych měla větší šanci vyhrát v tom slosování účtenek,“ vysvětlila.

Květoslav zakroutil hlavou. „A viděla jsi už někdy někoho vyhrát? Copak sis nevšimla, že každý měsíc vyhrávají jen lidé ze zámku? Hlupoň je možná hloupý, ale jeho zaměstnanci jsou pěkně vychcaní,“ dodal a pokračoval trhem dál.   

U hradeb na malé loučce ho zaujal stan. Byl vskutku podivný a jiný, než jaké kdy viděl. Stan se skládal z barevných látek připevněných ke sloupu veprostřed a jeho vchod hlídali dva svalnatí muži s turbany na hlavách. Vedle stanu odpočíval velbloud.

„Mohu vstoupit?“ zeptal se zdvořile Květoslav a muži ustoupili.

První, co čaroděj spatřil, byly na zemi rozložené všelijaké dečky a koberce, které hrály všemi barvami. Na podlaze seděl muž, také s turbanem na hlavě, a pokuřoval ze své vodní dýmky. Tohle byla pro Květoslava dosud neviděná věc. Nějakou hadici měl muž zastrčenou v ústech, když z ní potáhl, tak voda v báni, na kterou byla hadice připojená, bublala a cizinec vyfukoval pořádné oblaka dýmu.

„Vítej,“ byl čaroděj pozdraven, a když ve stejném duchu odpověděl, byl vyzván, aby se posadil. „Čím ti mohu posloužit?“

„To bych se právě rád zeptal já, jaké zboží vlastně nabízíš. Máš snad k prodeji toho velblouda stojícího venku?“

„Velblouda ti neprodám, za to nabízím zboží, jaké v širém světě nenajdeš,“ mrkl obchodník na čaroděje a tím jen podpořil jeho zaujetí, které pomalu vzrůstalo.

„Poslouchám.“

„Přijíždím z dalekých zemí, kde můj lid vyrábí koberce, nad jejichž krásou zůstávají ústa otevřená, jak vy tady říkáte. Ale rozum, ten se zastaví nad něčím jiným.“

Následovala delší dramatická pauza.

„Tyhle koberce, které zde vidíš, jsou létající.“

Zkušený obchodník dobře věděl, proč udělal další důležitou pomlku. Květoslav ohromeně zíral kolem sebe.

Létající koberce – zboží, nad kterým skutečně zůstával mnohým rozum stát. Povídalo se o nich v příbězích a pohádkách pro děti, ale jen málo lidí věřilo, že skutečně existují. Květoslav ze zkušenosti věděl, že na každém příběhu je trocha pravdy, proto mu bylo jasné, že létající koberce někdy jistě existovaly, že si je lidé jen tak nevycucali z palce a tajně doufal, že někdy nějaký získá. Musel to snad být osud, že zrovna před pár měsíci si o nich s Hermínou vyprávěli. Vlastně to byla hlavně Hermína, která vyprávěla. Od své pratetičky, která to měla od prababičky a ta od prastrýčka a ten od praprapradědečka, slyšela příběh, který se právě létajících koberců týkal. Prý v minulosti jistojistě existovaly. Svého pána rychle dopravily, kam jen chtěl. Létající koberce se vyznačovaly poslušností a věrností. Přesto musel být majitel takovéto vzácnosti obezřetný.

„Opravdu?“ žasl Květoslav.

„Jistě, mohu ti to předvést. Muž vstal a opatrně se usadil na největším z nich. Po chvíli se koberec vznesl a létal ze strany na stranu, shora dolů, jak mu jen pán přikázal.

Květoslav byl naprosto nadšený. Tohle bude nejpohodlnější způsob cestování, jaký si lze jen představit, všude bude rychle, a i případné stěhování nebude problém. Už žádné dlouhé dny, ba i týdny přemisťování z jednoho místa na druhé.

Svižně vstal. „Co za ten koberec chceš?“

Muž se polekaně rozhlédl okolo a vyvedl čaroděje ze stanu ven. „A jé je, tady bude nějaký problém,“ pomyslel si Květoslav.

„Víš, mám nějaký problém,“ přiznal majitel. „Dám ti ho za pár zlatých.“

„Chceš mi dát létající koberec jen za měšec zlatých? Tak fajn, co s ním je? Neposlouchá, je tvrdohlavý, neumí létat?“ začínal pěnit čaroděj. Samozřejmě po koberci velmi toužil, ale právě obavy z koupě vadného zboží mu vyvstávala v mysli jako hlasitá siréna.

„Ale ne, nic takového. Koberec je naprosto spolehlivý. Bohužel, jedná se o tři koberce,“ špitl obchodník a čekal, co čaroděj této nové informaci řekne.

Květoslav Dobromysl Stehýnko nepřestával vycházet z údivu a nebyl si jistý, zda dobře slyšel. Ten muž, který se až dosud jevil jako solidní obchodník, se vybarvil jako naprosto podivínský obchodník, to minimálně, protože mu de facto za pár šupů nabízel místo jednoho létajícího koberce rovnou tři.

„To myslíš vážně?“

„Člověče, copak o létajících kobercích vůbec nic netušíte? Ti tři jsou rodina. Ona, on a děcko. Nelze se jich zbavit zvlášť. Když je chcete prodat, musíte naráz. Všechny tři spolu. A dohromady je nikdo nechce. Nemůžu je prodat, už jsem to zkoušel, snižoval cenu, dokonce jsem je dával zadarmo, nabízel jsem, že zaplatím já jim, když si je někdo vezme, ale tři koberce prostě nikdo nechce, protože je už nikdy nemůžete rozdělit. Nemůžete je darovat, prodat, prostě nic!“ ječel muž zoufale a divoce koulel očima.

„Tenhle chlapík asi bude hodně zoufalý,“ pomyslel si Květoslav.

„Jsem hodně zoufalý,“ řekl muž, stáhl si turban přes obličej a lkal. Pak turban odhodil, svalil se na břicho a začal pěstmi bušit do země.

„Já se těch koberců chci už zbavit! Proboha vemte si je někdo!“

Pak se najednou uklidnil, posadil a začal šeptat. „Dva koberce… dva koberce…“

„A jedno dítě,“ doplnil Květoslav.

„Dva koberce…“

„Jedno dítě…“

„Dva koberce….“

O chvíli později ho do stanu odnášeli strážci. Jeden z nich se pak u čaroděje zastavil. „Zase dostal jeden ze svých záchvatů. Dočista se z nich zbláznil. Vezměte si je, člověče. Jistě je užijete,“ přemlouval Květoslava.

„O tom, že není možné rozdělovat čarodějné předměty, které jsou spolu nějak spojené, vím. A upřímně mi to nevadí. Hlavně při stěhování se mohou tři koberce hodit. Tři jsou více než jeden. Beru je.“

„Fakt? Tak to jste nám s bráchou udělal radost. To našeho pána potěší. Hned vám je zabalím.“

Aby čaroděj nebudil přílišnou pozornost, vezl si koberce pro jistotu v neutrální dece, připevněné na boku koně.

Zrovna míjel stánek s erotickými potřebami, jehož majitele se drábové právě snažili vykázat s tím, že takové zboží se na trh nehodí a není zde na to vhodné místo, ale honem ho šeptem zvali na hrad pod veřejnou záminkou zatčení, protože prý krále takovéto věci enormně zajímají. O kousek dál byl ale jiný stánek a tady už byl čaroděj rozhodnut své zlaťáky utratit. Jednalo se totiž o holuby.

Mít holuba mělo své nesporné výhody. Každá pošta, dopis, vzkaz, cokoli, co bylo třeba, bylo doručeno rychle a spolehlivě. Byly vykonány pokusy vycvičit k doručování i jiné ptáky, ale neúspěšně. Například sýkorky považoval čaroděj za podlé svině. Rády sbíraly drby, pomluvy, ale zapamatovaly si i to, co řekl majitel takového ptáka stranou a všechno pak ochotně vyzvonily, komukoli, kdo se zrovna namanul. Kolik nevěr už bylo takto odhaleno a kolik manželů prozřelo. A těch bitev, které díky sýkorkám mnozí válečníci prohráli. Sýkorky byly značně nespolehlivé.

Neosvědčily se ani sovy. Což o to, vrozená povinnost jim velela psaníčko doručit, ale za jak dlouho neřešily. Kde měly chuť, zastavily se, pospaly si, zkrátka dopisy doručily někdy za týden, jindy to trvalo měsíce, ale zaznamenány byly případy, kdy majitel čekal na psaní i roky. Jeden muž vyznával lásku dámě, s níž se setkal na plese a psaním ji zval na schůzku. Dáma tušila, že se muži líbí, ale nerozuměla proč, pokud tomu tak skutečně bylo, dostala dopis až po třiceti šesti letech, kdy značně zklamaná dožívala život v domově důchodců.

Posledním testovaným druhem, co se doručování menších zásilek týkalo, byli vrabci. Jenže tito ptáci měli zase jiný problém. Jestliže vrabec narazil na pohlednou samičku a ta mu sympatie opětovala, nechal dopis dopisem a věnoval se jí. Jedna žena dokonce kvůli přelétavému vrabčímu druhu utonula. Poslala si vrabce s psaním o pomoc, ale ten se po cestě zamiloval a psaní tak nedoručil.

Jediným spolehlivým druhem byl prostě holub. Květoslav si dávno chtěl jednoho pořídit, pro všechny případy, a teď se mu naskýtala možnost.

„Zdravíčko, koukám, máte tady holuby na prodej.“

Aniž by prodejce odpověděl na pozdrav, odsekl: „Koukám, máte postřeh a vyznáte se ve zvířecích druzích.“

Jeho jízlivost čaroděje sice namíchla, ale rozhodl se, že zůstane klidným. Zhluboka se nadechl a řekl: „Rád bych si koupil jednoho spolehlivého holuba. Ale… jak se tak dívám… každý je něčím zvláštní. Většina těch holubů má na sobě nějaké oblečky. To jsou různé druhy?“

Prodejce ožil a na tváři se mu objevil úsměv. Vyprávění o holubech, zvláště těch na prodej, dělalo majiteli evidentně radost.

„Jistě. Každý z nich je něčím speciální.“

„Aha, můžete mě, prosím, uvést v obraz, abych měl možnost si kvalitně vybrat?“

„Samozřejmě. Tak tady vpředu stojí holub boxer.“

„Aha, to proto má na nohou ty červené boty.“

„To nejsou boty, pane. To jsou rukavice. Vzlétne do vzduchu a nohama boxuje.“

„Já nepořádám boxerské závody, ani se jich neúčastním.“

„Ten vedle něj je holub provazochodec,“ usmál se prodejce.

„A k čemu je to dobré, když holubi létají?“

Obchodník se ušklíbl a pokračoval. „Poslední v první řadě je holub sklář. Naučil jsem jej zasklít okna.“

„Já okna nerozbíjím, ale děkuji.“

„Tady ten holub je zaměřen na myslivectví. Po čuchu vám vypátrá jakoukoli zvěř, kterou si pak budete moct ulovit. Hodí se zvláště při častém cestování.“

„Aha, a tady to malé je luk a šípy, to je roztomilé. Ale já nerad cestuji.“

„Víte, co by se vám ale skutečně hodilo? Holub kuchař. A ano, to malé je kuchařská čepice, zástěra a vařečka. Já vím,“ mávl rukou majitel rozličných holubů, „je to roztomilé. Ale on skutečně umí vařit. V současnosti má v paměti na dvě stě padesát jídel. Samozřejmě zvládne pokrmy bezmasé, dietní, také dezerty.“

„Já se stravuji snadno, kuře, kachna nebo sladké knedlíky, nejsem náročný.“

Muž si povzdychl. „A co holub astronom? Poradí vám, kdy se vydat na cesty. Jeho brácha se pro změnu věnuje meteorologii, takže vám předpoví počasí.“

„Bohužel často musím cestovat, i když leje. Podívejte, já jen potřebuji holuba, který spolehlivě doručí psaní.“

„To zvládnou všichni,“ ujišťoval prodejce.

„Tak co tenhle? Vypadá dobře,“ ukázal čaroděj na jednoho vprostřed.

„Víte, je to dobrý holub, ale má přeci jen jednu vadu.“

„Aha, už to začíná.“

„Ale ne, zkrátka, je to sukničkář,“ zašeptal prodejce přes dlaň, aby to holub neslyšel.   

„On rád nosí sukně?“ podivil se čaroděj.

„Ale kdepák, přece že lítá za holkama. Jak někde spatří holubici, nic ho neudrží.“

„Říkal jsem spolehlivého. Co tenhle? Moment, jak se tak na něj dívám… je normální, aby měl červený zobák?“

„Abyste tomu rozuměl, tenhle holub si rád dá pivko nebo i něco tvrdšího, když na to přijde.“

„Chcete mi říct, že je to opilec?“

„Opilec bych přímo neřekl, ale odkojen je hospodou, tak co můžete chtít?“ zasmál se křečovitě prodavač.

Květoslav si zhluboka povzdychl. „A tady ten? Je slušně oblečený, vypadá jako učiněný andílek. Ale drží v rukou nějakou knihu.“

„Jo, ten by šel. Jestli jste náboženského vyznání, tak tento holub, oblečený v sutaně, se vám bude líbit.“

„Brání mu jeho víra vykonávat službu?“

Muž usilovně přemýšlel, až se mu zvrásčilo čelo.

„Asi ne, jen se ustavičně modlí. Ráno po probuzení, před jídlem, po jídle, při západu slunce, při bouřce.“

„Pane, už jsem se tady zdržel víc než dost. Je tady nějaký normální holub? Nějaký, který nechlastá ani se nemodlí nebo neoblbuje ženské?“

„Jeden takový by tady byl.“

„Výborně, proč jste mi ho nenabídl hned, ušetřili bychom si čas.“

„Má jeden malý problém.“

„Proboha, zas už něco,“ spráskl Květoslav zoufale rukama.Sdílet Sdílet

Diskuse pro článek Květoslav Dobromysl Stehýnko (3. kapitola: Holub Polub a přelétavý koberec, 1. část):

Přidat komentář:

Nick:

Text:

[.smile22.gif./] [.smile25.gif./] [.smile10.gif./] [.smile17.gif./] [.smile19.gif./] [.smile08.gif./] [.smile06.gif./] [.smile01.gif./] [.smile34.gif./] [.smile33.gif./] [.smile41.gif./] [.smile18.gif./] [.smile16.gif./] [.smile11.gif./] [.smile24.gif./] [.smile23.gif./] [.smile40.gif./] [.smile32.gif./] [.smile35.gif./] [.smile07.gif./] [.smile09.gif./] [.smile38.gif./] [.smile36.gif./] [.smile31.gif./] [.smile04.gif./] [.smile03.gif./] [.smile12.gif./] [.smile15.gif./] [.smile20.gif./] [.smile27.gif./] [.smile29.gif./] [.smile02.gif./] [.smile05.gif./] [.smile30.gif./] [.smile37.gif./] [.smile39.gif./] [.smile42.gif./] [.smile28.gif./] [.smile26.gif./] [.smile21.gif./] [.smile14.gif./] [.smile13.gif./]Uživatel:
Heslo:
Nemáte účet?


Stmívání.eu...další zajímavé stránky Toto může být i váš web.
Jak přidám povídku? poslední články
poslední komentáře


Kdo je tu z členů? Klikni!