OurStories.cz ~ naše povídky - Básničky » Volné verše na historické témaVolné verše na historické témaPoznáte, o jaké události a osobnosti z našich dějin se jedná?
A rozklíčujete drobné jinotaje, které se v mých volných verších nacházejí?

 Věřil. 

Bojoval.

Za sebe.

Za pravdu.

 Věřil Bohu.

 Stačilo to?

 Neodvolal.

 Jeho hranice

 hoří dál.

 V našich srdcích. 


 Strach?

 Statečnost?

 Smířenost?

 Byla klidná.

 Měla dost inteligence

 na to,

 aby se přiznala

 i k tomu, co neudělala,

 a tím se zachránila?

 Už jednou…

 místo smrti osm let.

 Znovu

 její vlastní národ.

 Čekala to?

 Pochopí to

 její bližní?

 Dcera…

 Milovala svůj lid.

 Odešla bez nenávisti.

 Neuměla nenávidět.

 Možná by měla.

 Ne!

 Láska je silnější

 než nenávist.

 Daleko silnější

 než smrt.


Druhý muž

po tyranovi.

Znelíbil se.

Podlehl.

Jeho vlastní chobotnice

ho spořádala.

Na posezení.


Hořící keř

tam

v poušti

vyprahle volal o pomoc,

o svobodu,

před nevlastními bratry

Přijeli v kovu.

Připomínejme

oběť,

kterou až minulost

dokázala uhasit.

Žal.

Bolest.

A z popela

se zrodil fénix.


Mládí

šlo sametovými ulicemi.

Pokoušeli se

potlačit.

Lidskost nelze potlačit!

Ferdinand Vaněk promluvil.

Vé jako vítězství

ducha nad hmotou.

Magdaléna zazpívala.

O Míru.

Modlili jsme se.

Dlouho a vroucně.

Vše zlé

pominulo.

Pravda a láska

zvítězila?Sdílet Sdílet

Diskuse pro článek Volné verše na historické téma:

7. Kate3 přispěvatel
30.10.2015 [22:15]

Kate3emam, děkuji. Emoticon Souhlasím a vidím jako hroznou chybu končit výuku dějepisu na základních a mnohdy i středních školách 2. světovou válkou. Chápu, že se to nestíhá, ale o době komunismu by se mělo rozhodně učit. Emoticon

6. emam přispěvatel
30.10.2015 [22:03]

emamPovedené. Téměř všechny jsem poznala, jen jméno Slánského mi nic neříká tak i jemu věnovaná část mi byla záhodou. My končili výuku děje pisu druhou světovou válkou Emoticon Emoticon

5. Kate3 přispěvatel
29.10.2015 [23:23]

Kate3AlejahArleneRose, moc ti děkuju! Emoticon Vím, že právě ty dvě osoby, o kterých píšeš v komentáři, jsou asi nejméně poznatelné.
Jsem ráda, že osoby ve verších není až tak jednoduché poznat, jak jsem si myslela. Těší mě, že jsem ten jinotaj přece jen nakonec zvládla. Emoticon

4. AlejahArleneRose přispěvatel
28.10.2015 [22:00]

AlejahArleneRoseNějakého konstruktivního komentáře se ode mě nedočkáš, ale líbilo se mi to! :) Jana Husa jsem poznala prakticky hned, Palacha a Havla po chvilce přemýšlení, ale Horáková a Slánský mi na mysl nepřišli vůbec... Je to povedené! :)

3. RenyNew přispěvatel
26.10.2015 [11:42]

RenyNewPopravdě, básnit o V. Klausovi by se mi zrovna moc nechtělo :-D. Kupónová privatizace je přeci jen poněkud nepoetické téma ;). Možná tak o rozdělení Československa...

2. Kate3 přispěvatel
25.10.2015 [22:46]

Kate3RenyNew, ano, výborně, odhalila jsi všechny. Emoticon Že tě u Rudolfa Slánského napadl Václav Klaus? Emoticon To je určitě zajímavá asociace, třeba bych o něm taky mohla něco napsat. Emoticon I když nevím, jestli by se mi chtělo...
U R. Slánského jsem si říkala, že to bude asi složitější. Ale události v básničkách jsou srovnané podle toho, jak po sobě historicky šly. Takže od M. Horákové ke Klausovi by to byl docela skok, ale když o tom tak přemýšlím, možná by se tam i hodil.
Každopádně, děkuju za tvůj komentář. Emoticon Jsem ráda, že tě mé volné verše vedly k zamyšlení.
Nevím, jestli mám odvahu, ale drzost určitě. Emoticon Emoticon Emoticon
Děkuju ti! Emoticon

1. RenyNew přispěvatel
25.10.2015 [22:16]

RenyNewNo páni, Kate! Ty máš tedy odvahu :). Zabásnit na téma mistra Jana Husa, Milady Horákové, Rudolfa Slánského, Jana Palacha a Václava Havla... (poznala jsem všechny? ;)). Popravdě, u třetí básně jsem musela trochu přemýšlet, jméno R. Slánského mi nevyskočihlo v hlavě při přečtení prvních veršů jako u ostatních (v první chvíli mne, bůh ví proč, napadl V. Klaus což je asi pěkná pitomost, ale víš -- druhý po tyranovi = druhý postkomunistický prezident, znelíbil se = nejmíň půlce národa po neslavné amnestii -- a tak, zkrátka v prvním okamžiku jsem v tom viděla něco jiného, ale pak mi došlo, že musím do trošku starší minulosti) - ale o to víc mě právě jeho "sloka" zaujala, donutila mě se zamyslet.
Byly tam rozhodně zajímavé myšlenky a obraty (Neuměla nenávidět. Možná by měla. Ne!). Je to nepochybně zajímavá cesta, jsem zvědavá, s čím přijdeš příště :).

PS: Jen u Jana Palacha bych se já osobně vyhnula výrazu Hořící keř, protože to okamžitě připomíná ten film - jistě skvělý, ale v básni to působí trochu... rušivě /?/. Ale je to čistě můj dojem :).

 1

Přidat komentář:

Nick:

Text:

[.smile22.gif./] [.smile25.gif./] [.smile10.gif./] [.smile17.gif./] [.smile19.gif./] [.smile08.gif./] [.smile06.gif./] [.smile01.gif./] [.smile34.gif./] [.smile33.gif./] [.smile41.gif./] [.smile18.gif./] [.smile16.gif./] [.smile11.gif./] [.smile24.gif./] [.smile23.gif./] [.smile40.gif./] [.smile32.gif./] [.smile35.gif./] [.smile07.gif./] [.smile09.gif./] [.smile38.gif./] [.smile36.gif./] [.smile31.gif./] [.smile04.gif./] [.smile03.gif./] [.smile12.gif./] [.smile15.gif./] [.smile20.gif./] [.smile27.gif./] [.smile29.gif./] [.smile02.gif./] [.smile05.gif./] [.smile30.gif./] [.smile37.gif./] [.smile39.gif./] [.smile42.gif./] [.smile28.gif./] [.smile26.gif./] [.smile21.gif./] [.smile14.gif./] [.smile13.gif./]Uživatel:
Heslo:
Nemáte účet?


Stmívání.eu...další zajímavé stránky Toto může být i váš web.
Jak přidám povídku? poslední články
poslední komentáře


Kdo je tu z členů? Klikni!